Bomber

Délka670 mm
Rozpětí960 mm
Hmotnost254 g
MotorHiModel 1540KV 282215
VrtuleAPC-SF 8/6
RegulátorHiModel FLY-12A
Baterky2s LiPol 800-1000 mAh
PřijímačJETI Rex 5 plus
Délka letucca. 25 minut
Ovládané prvkyS, V, M

Toto je vůbec první RC letadlo, se kterým jsem kdy v životě lítal. Pro začátky s lítáním to je podle mě zcela ideální model. Lítání s ním je úplně v pohodě, letadlo je hodné, nikam neutíká a dobře poslouchá na řízení. Když člověk pustí ovládání, tak si to letí samo, možná jen výkon motoru by mohl být o trošku větší. O vhodnosti pro začátečníky svědčí i to, že hned napoprvé jsem s ním byl schopný bezproblémů lítat tak, jak jsem chtěl já, a ne jak chtělo letadlo. Teda je fakt, že jsem měl něco natrénováné na PC simulátoru a měl také nějaké zkušenosti z RC loďkama, ale i tak.

Jinak pořízené bylo v bazaru, tj. mírně otlučené, takže se na něm muselo udělat pár oprav. Něktré havárie u předchozího majitele musely být dost tvrdé (třeba podle přestřihnutého šroubu kterým je přiděláno motorové lože k letadlu). Při opravách byly vyztuženy některé naprasklé části a uděláno ještě pár vylepšení, jako např. barevné konce vrtule nebo zpevněná náběžka.

Stříďák 2008

Jelikož doma ležel levný stříďák z HiModelu včetně regulátoru, rozhodl jsem se zkusit ho dát do Bombera a zachránit ho tím před definitivním vyřazením z hangáru. Přestavba mu pomohla, po doladění vyosení motoru je to zas parádně lítající letadlo, s kterým se dá díky výkonějšímu pohonu pěkně polítat. Už nehrozí krizovky při menším větru, kdy letadlo díky velkému vzepětí a malému výkonu začal vítr unášet pryč. Zpracování motoru není nic moc, ale točit se točí, regulátor taky funguje pěkně. Cena tohoto kompletu je cca. 20 USD, takže opravdu sranda. S vrtulí APCSF 8/6 a 2s LiPol si motor vezme okolo 9A.

Holyně1. 6. 2008

Nový motor 25. 7. 2003

Originální motor POT03A odešel do věčných lovišť - ubrousil se a upadl mu jeden kartáček. Podle toho jaké žlábky byly vybroušené v komutátoru měl na odchod nárok. Jako náhradu jsem tam dal MiG 280 Racing, což je 280ka s trochu vyššíma otáčkama a větracími otvory na bocích. Záměna letadlu prospěla - trošku větší výkon je znát, letadlo aspoň trochu stoupá, a nezdá se, že by byl motor spolu s původním převodem a vrtulí nějak přetížen.

Lyže - Teplice nad Bečvou 8. 2. 2003

Na zimu má Bomber udělané lyže pro lítání na sněhu, které jsou vyříznuty z polystyrenové vaničky od masa - ta již měla patřičné ohnutí, takže jejich vyrobení bylo otázkou malé chvilky. Přístávání na ušlapanou dráhu je bezproblémové s parádním dojezdem, stejně jako samotné lítání. Se startem je to už horší - motor je slabý a letadlo ze sněhu nevytáhne.


Holyně 22. 9. 2002