RC spínač

Na stránkách Petra a Pavla Koloucha jsem našel pěkné schéma od Tony van Roona na spínač do RC modelu. Je možné ho použít pro spínání světel, pomocných motorů, atd.. Spínač má dvě polohy - vypnuto/zapnuto. To kdy spíná se nastavuje potenciometrem.

Základem spínače jsou dva D-klopné obvody, kde jeden funguje jako monostabilní klopný obvod a druhý pak jako klasický paměťový člen. MKO je startován pulzem od přijímače a generuje pulzy dlouhé podle toho, jak je nastaven potenciometr P1 (resp. jaké hodnoty mají součástky R1 a C1). Invertovaný výstup MKO je zapojen do druhého klopného obvodu a slouží k přenosu informace ze vstupu tohoto klopného obvodu, kam je zapojen signál z přijímače, na jeho výstup. To se děje při změně CLK z 0 na 1, tj. při vypršení nastavené doby na MKO. Pokud je tedy puls od přijímače kratší, než puls MKO, tak na výstupu bude log. 0 a naopak.

Výstup klopného obvodu řídí spínač, který je tvořen MOSFETem IRF510 (proud až 5A, k řízení stačí výstup CMOS). Pokud je potřeba otočit funkci spínače a není tak možné učinit pomocí změny směru na vysílači, tak je možné používat místo výstupu Q jeho negovanou variantu.

K odzkoušení je nejlepší připojit baterku + nějakou žárovku a potenciometr nastavit někam do půlky. Pak na vysílači nastavit příslušný ovladač do polohy, ve které chci aby docházelo ke spínání a donastavit potenciometr do místa v němž dochází k rozsvěcení žárovky. Spínač používám v lodi ke spínání světel a funguje zcela bez problemů. Při spínání motorů a relátek je potřeba ještě doplnit obvod diodou zabraňující zničení MOSFETu.

Při zapojování si dávejte pozor na to, že jak řídicí obvod, tak zátěž mají společnou zem. To při chybném zapojení a napájení ze společné baterky může vést ke zničení spínače. Může k tomu dojít např. otočením polarity na konektoru, kde se připojuje napájení pro spínaný obvod, případně tím, že napájíte spínanou část jen z části akumulátoru (takové, že - z příjímače pak nesouhlasí s -, který je přiveden na spínač).

Spodní strana plošňáku v PDF

7.54 kB Počet stažení: 1966

Schéma obvodu

Počet Reference Hodnota Kód v GME
1C122nFCK 22N/63V
1D2IRF510IRF510
1IC14013B4013
1P1100kPT6HK100
1R150KRR 50K
1R21KRR 1K
1R310KRR 10K

Seznam součástekPlošňákTestovací verze, odleptaná deska, finální verze