Poznámky k doplňků do X-Plane

Stránka, kam si píšu poznámky k tvorbě doplňků do X-Plane. K nějakému vývoji se většinou dostanu jednou za uherský rok a mezitím vždy vše zapomenu jak se dělalo, proto jsem se rozhodl si sem psát poznámky. Takto veřejně třeba pomohou i někomu jinému.

WED

Nástroj na přípravu podkladů pro WED: https://www.masnik.eu/xplmap/

Označí se oblast taháním červený připínáčků, při tahání si je neprohoďte, ten jeden je na severozápadním konci, druhý na jihovýchodním.

Pak je potřeba si to nazoomovat co nejvíc, aby byla vidět celá ta oblast, přepnout si na satelitní mapu a udělat si screenshot.

Exportovat jdou dva formáty, APT a WED.

APT jde importovat do již rozdělané WED scenerky, je to způsob viz. ten český manuál na WED. Naimportuje se tam oblast a podle ní jde natáhnout podkladovou bitmapu.

WED export vytvoří XML, kde je prázdný projekt, jen s definovanou podkladovou bitmapou. Toto se hodí, když začínáte od nuly. Vytvoříte adresář v Custom Scenery, tam uložíte tento file. Do toho samého adresáře pak uložíte výřez ze screenshotu, který pojmenujete background_map.png. Když to uděláte přesně takto, tak pak po otevření WEDu tam máte krásně plácnutý zamknutý ortofoto podklad, na správných souřadnicích.

Blender

Poznámky jsou k "novějšímu" Blenderu 2.5 spolu s exportním pluginem XPlane2Blender 3.20.

Základy

  • Objekty se vybírají pravým tlačítkem.
  • Změny pohledu se dělají přes prostřední tlačítko myši. Bez ničeho = rotace, + CTRL = přiblížení (lze i kolečkem), + SHIFT = posun.
  • Mezerník = kontextové menu, co se jinde spíš ukazuje na pravé tlačítko.
  • CTRL+P - vytvoření vazby, nejdřív vybrat objekt, pak kost.

Cockpit

  • V editaci scény se pod příslušným xplane layerem zatrhne Cockpit a zvolí Cockpit regions na 1. Jak funguje více regionů jsem nezkoušel.
  • U objektu, na který se má promítat panel, se zatrhne Part of Cockpit panel, vybere se Cockpit region a namapuje textura z adresáře -panels- panel.png.