Zar

Délka520 mm
Šířka165 mm
Hmotnost1 075 g
Motor MIG 480 3Li Race
Regulátor DSYS MD46DCRS
Baterky3s A123
Přijímač Graupner SMC16 SCAN

Co se týče této stavebnice, tak jsem byl mile překvapen, její kvalitou. Výlisky jsou přesné, hmota celkem ucházející a množství doplňků je taky slušné - a to všechno za cenu okolo 600,- Kč, takže poměr cena/kvalita je opravdu dobrý. S přihlédnutím k velikosti a konstrukci to jezdí pěkně - problém je větrné počasí, vlnky a razantnější jízda - loď je přeci jenom dost malá, lehká a při vyšších rychlostech a necitlivém řízení se občas dostává do stavů, kdy se chová divně. Na klidné poježdění ale paráda. Na lodi je uděláno noční osvětlení žárovkama 6V/50mA - světla jsou dvě na stěžni, jedno vzadu, červené/zelené poziční na stranách a funkční je také reflektor. Část z nich je spínána RC soupravou, část pak natvrdo mechanickým spínačem.

Fotky

Stavba & úpravy

Řiditelné vodní dělo 8/2022

Konečně jsem se dostal k tomu, dodělat na loď komplet řiditelné vodní dělo. Ta loď je relativně malá, tak na to došlo až po hodně letech. Pomohla tomu taky možnost si teď díly nakreslit na počítači a vytisknout na 3D tiskárně, tak, aby to bylo lehké a přesně na míru. Kromě té mechanické části jsem si tam udělal i vlastní elektroniku, co to dělo řídí. Ovládané je dvěma servy, ale chtěl jsem to mít tak, aby v nastavené poloze zůstalo, tj. kniplem na vysílači se řídí jen kterým směrem a jak rychle se má sunout. Když knipl vrátím do neutrálu, tak se zastaví a v té poloze zůstane. Na to se skvěle hodí Arduino, číst signál z přijímače je hračka a ovládat serva taky. Když už jsem tam to Arduino dával, tak jsem přes něj udělal i spínání 4 okruhů jedním kanálem na vysílači. Zatím tím spínám 2 okruhy světel, další dva okruhy mám v záloze. Měl jsem tam na to předtím nějaký DSYS, ale většina těhle hotových spínačů mi moc nevyhovuje tím, jak se ovládají. Já jsem si to vymyslel nakonec tak, že to mám na tahovém ovladači na vysílači a to tak, že v neutrálu to nic nedělá a při posunu do jedné ze 4 pozic a chvilkovém nechání v té pozici to přepne daný okruh. Pak návratem do neutrálu zas můžu přepínat další věc. Tohle mě až překvapilo, jak je příjemné na ovládání.

Ovládat řiditelné vodní dělo je relativně náročná věc, je to nějak už moc věcí na koordinaci, udržet loď na jednom místě a ještě mířit tím dělem. Problém tam je hlavně reakční moment od té stříkající vody, kdy to je schopné při stříkání do boku tu loď solidně sunout bokem. Každopádně na statičtější přenastavení děla z jedné pozice do druhé a pak míření celou lodí to je fajn. To mi kdysi na soutěžích občas chybělo. Jinak abych měl širší rozsah otáčení, tak je to převodované do rychla přes ozubená kola, což bohužel ve spojení s ne úplně super servem vede k trhanému pohybu. Funkci to až tak nevadí, spíš je to ne uplné pěkné na pohled. Pokud by se někdo chtěl inspirovat, tak zde je ke stažení program pro Arduino.

Zasklení oken24. 9. 2005

Na nástavbě byla vyříznuta okna a zasklena kouřovou fólií. S nimi loď vypadá o třídu lépe jak původní verze, kdy byla okna pouze naznačena nalepenou světlou fólií. Loď se také končně dočkala svého lodního regulátoru, takže již může couvat. Použit je Nautilus a spokojenost s ním je veliká. Funguje zcela bez problémů a jdou na něm pěkně naprogramovat všechny důležité věci. Při té příležitosti došlo také ke spájení pětičlánku z N-1700SCR, přímo pro použití v této lodi.

Kouřové efekty 19. 7. 2003

Jelikož jsme měl doma pack 7xN1700-SCR do letadla, tak jsem ho bez nějakého velkého rozmýšlení použil i v loďce a myslel jsem si, že to bude úplně v pohodě. Bylo to vpohodě, akorát motor nefungoval jako pohon, ale jako vyvíječ kouře... Loď ale jezdila pěkně, rychlost super a to dokonce celkem dlouho. Pak se mi ale začalo zdát, že to jede nějak pomalu, tak jsem přijel ke břehu a když jsem odklopil palubu, tak se na mně vyvalil hustý bílý dým. Při dopadu kapky vody na motor se voda ihned měnila na páru, gumička, kteou byl motor chycen k loži, tam už nebyla (vypařila se) a plastová opěrka, která ležela na tunelu hřídele, byla propálená. Na fotce je právě ta opěrka plus spojka hřídel-motor, na kterou se nabalil tekoucí plast z té opěrky. Šroub Modela + Speed 400 (7.2) + 7xNiCD opravdu není ideální sestava pro loď :-) Jinak všechno přežilo bez úhony - i ten motor ještě běhá.

Dokončena stavba 12. 9. 2002

Loď byla přidáním dvou pozičních světel (Graupner, 194,- Kč) a dvou antén dodělána do pro tuto chvíli finálního stavu. Na první fotce jsou vidět vnitřnosti lodi, na druhé pak detaily některých částí. Po zkušenostech z ježdění, kdy se voda "lepila" na boky trupu, byly na trup nalepeny odtrhávací lišty udělané ze samolepícího těsnění - jízdní vlastnosti při středních rychlostech se tím mírně zlepšily.

První noční ježdění 16. 7. 2002

Dvě fotky z prvního nočního ježdění ještě s neúplným osvětlením - chybí poziční zelené a červené světlo. Je to celkem sranda řídit po vodě čtyři svítící body... Chtělo by to akorát do reflektoru dát nějakou trochu výkonnější žárovku, aby to osvítilo více prostor před lodí. Jinak je ale osvětlení OK.

Druhé ježdění 5. 5. 2002

Při prvním ježdění jsem došel k tomu, že plastový tunel hřídele a spojení motor - hřídel pomocí hadičky není to pravé ořechové a tak jsem ho nahradil kovovým kompletem, který lze koupit za nějakých 250 Kč. Tuto náhradu opravdu doporučuji. Jinak k pohonu bohatě stačí 5-ti článek - max. rychlost pak podle mě dobře odpovídá velikosti lodě.

První barvy, slepený trup

Převážná část lodi je lepená lepidlem Revell na plastikové modely (drží dobře), pár věcí pak pomocí UHU Hart (nedrží na použitém plastu zrovna nejlíp) a vteřinového lepidla. Barvená je jednak Testorkama a jednak spreji od Tamyii (TS řada). Na druhé fotce je vodní dělo se zabudovanou hadičkou.

Obsah krabice, už mírně zpracovaný

Výsledky ze soutěží

Závod Datum Umístění Účastníků Info
PMHL 2013 - Lužiny 8. 6. 2013 6 7 reportáž
PMHL 2013 - Velké Přítočno 22. 6. 2013 1 8 výsledky
PMHL 2014 - Čabárna u Kladna 8. 6. 2014 1 6 výsledky
Pohár města Kladna 8. 6. 2014 1 16
PMHL 2015 - Nová Ves 25. 7. 2015 1 4 výsledky
PMHL 2015 - Prosek 1. 8. 2015 5 6 reportáž
PMHL 2016 - Prosek 30. 7. 2016 1 3 reportáž
PMHL 2017 - Čabárna u Kladna 18. 6. 2017 1 3 foto
Pohár města Kladna 18. 6. 2017 3 5
PMHL 2017 - Prosek 12. 8. 2017 1 6 reportáž
PMHL 2018 - Písek 13. 5. 2018 1 3 reportáž
PMHL 2018 - Prosek 28. 7. 2018 1 4 reportáž
PMHL 2019 - Prosek 24. 8. 2019 2 2 reportáž