Graupner Cobra

Délka535 mm
Šířka160 mm
Váha1 kg
MotorKDA 28-57 17 Turn L (1700kv)
RegulátorMGM 3312-3 Car / Boat EXPERT+
Baterky4s A123 2300
ŠroubGraupner 2318.45 (Ø 45 mm / st. 63 mm)
PřijímačSchulze Alpha 5.40
Doba jízdy7:30 min.
Poslední ježdění 6. 9. 2023
Celkem ježdění 51 (od 5. 4. 2014)

Cobra je moje první RC loďka. K její stavebnici nemám snad jedinou připomínku. Stavělo se to dobře, bez sebemenších problémů. Ohledně jízdních vlastností taky chvála - jezdí se s tím nádherně. Čím rychleji se s tím jede, tím lépe se to chová. Dobrou věcí je otáčením celého lodního šroubu místo klasického kormidla - obratnost se mi zdá větší a řízení přesnější.

Přestavba na stříďák

KDA 28-57 17 Turn LLoď byla přestavěna na pohon stříďákem, zvoleny byly levné čínské komponenty. Motor je použit KDA 28-57 17 Turn L, KV 1700, hřídel 3,17 mm, rozměry 27,6 mm x 57 mm, hmotnost 173 g. Regulátor je letecký HiModel, opto, zvládající 60 A, na který je přidělán vodní chladič od MP Jetu. Při návrhu nového pohonu jsem požadoval o něco větší rychlost, jak se stejnosměrným motorem, s tím, že se zároveň zbavím převodovky a půjde udělat chlazení motoru. Nechtěl jsem to nějak výrazně přemotorovat, asi by pak dost trpěl kloubový spoj, navíc se jedná o plastovou loď. Hřídel je použita od MP Jetu, bylo ji však nutné zkrátit, což šlo bez problémů udělat. Z důvodu rozdílné rozteče monátážních otvorů na motoru a pouzdru hřídele je použit mezikus, taktéž od MP Jetu. Ježdění se stříďákem je v pohodě, rychlost tak akorát, po ježdění je jak regulátor tak motor jen lehce vlažný. Odběr z 8x N1700SCR je okolo 25 A.

Lužiny 24. 9. 2005

Lužiny - spodní nádrž 27. 7. 2003

Video - asi půlminutové video, na kterém je vidět ježdění s Cobrou na malém prostoru. Je to v DivXu, točené pomocí foťáku a hodně zkomprimované, takže kvalita nic moc, ale něco tam vidět a slyšet je.

Lužiny - horní nádrž 7. 4. 2002

Při společnem ježdění na Lužinách se Cobra po cělní srážce s jinou lodí mírně potopila a ve vodě se vymáchala všechna elekronika, která naštěstí bez úhony přežila. Vymáchal jsem se taky já, když jsem pro ni plaval - mimochodem teplota venku byla tak cca. 5-6 stupňů. Na první fotce je Cobra ještě vpořádku a zachraňuje jinou nepojízdnou loďku, která za pár minut skončila jako moje loď na druhé fotce.

Lužiny - spodní nádrž léto 2001

Fotky z doby někdy po dokončení ještě s baterkama 7x Panasonic 1200mAh. Ježdění na sedmičlánek bylo fajn, ale teprve s 8x N1700 SCR to je to pravé.

Vnitřnosti & detaily

V Cobře je lodního regulátoru od MGM, s nímž zatím nebyl žádný problém. Regulátor už přežil i jedno kompletní namočení a stále bezvadně funguje. Fajn je u něho postupné omezování výkonu při končících baterkácha - ještě se mi nestalo, že by mi regulátor vypnul v důsledku vybitých baterek a já se pak s lodí musel krátkými přískoky vracet ke břehu. Regulátor se před použitím musí naprogramovat - měří si např. maximální proud do motoru - to byl problém při prvním ježdění, kdy se při programování naměřil menší proud a regulátor pak během provozu co chvíli vypínal. Bylo to způsobené tím, že Cobra má poloponořený šroub a když jí člověk při měření držel v přirozené poloze, tak byl šroub více ve vzduchu než ve vodě. Po ponoření celého zadku pod vodu, až skoro do lodi teklo, už naměřené proudy odpovídaly tomu co tam teče při běžném ježdění a regulátor nevypíná na přetížení.