Vznášedlo

Délka500 mm
Šířka315 mm
Hmotnost750 g
Zdvihový motorSpeed 400 6V
vrtuleGWS 4540
regulátorLOSI MRC
Pohonný motorMig 480 Race 7,2V
vrtuleAPC-E 6x5,5
regulátorTMM 25w+ /BR
Accu2S2P LiIon (3200 mAh)
PřijímačRex 4
Servo řízeníGraupner 577
Doba jízdycca. 10 minut
Výška vaku50 mm

Toto vznášedlo vzniklo díky Jabovi, který na diskuzi na mojehobby.cz prezentoval své experimenty, za což mu patří velký dík. Když jsem viděl, že s uvedeným pohonem to slušně jezdí, dal jsem se do konstrukce svého, s využitím ověřených poznatků o konstrukci dmychadla. Moje vznášedlo je stavěno převážně z desek 5mm extruporu, zpevněné dřevěnými lištami. Sukně jsem vystřídal různé, nejčastěji na ně používám igelitové prostěradlo. Současná sukně je z venku z šusťákoviny, zevniř, aby neprofukovala, má ještě jednu vrstvu z igelitu. Zatáčení je řešeno otáčením celého pohonného motoru, místo běžnějšího řízení směrovkami. Pro noční ježdění je vznášedlo vybaveno osvětlením šesti LEDkami. Zcela bez problémů zvládá moje vznášedlo jízdu po rovném povrchu, asfaltu, sněhu, udusané hlíně, trochu horší to už je na vodě a na členitějším povrchu, ale i tam to při přidání plynu na obou motorech jde.

Videa

Video ze setkání vznášedel na Lužinách - nejdřív jízda po chodníku s lehkým prášením, pak první jízda vznášedla po vodě.

Fotky

Poznatky

  • Řídit vznášedlo není uplně jednoduché, ale při trošce cviku to jde donutit jezdit velice přesně
  • Pozor při ježdění někde, kde se terén svažuje :)
  • Důležité je mít vznášedlo dobře vyvážené - nesmí být nakloněné na žádnou stranu, po délce musí být při vypnutém pohonném motoru mírně posazená na zadek, cca. tak, aby při plném plynu se díky tahu motoru srovnalo do vodorovné polohy.
  • Nosnost je překvapivě vysoká, není žádná velká tragédie, pokud je vznášedlo těžší, vak to většinou i při nevelkém výkonu zdvihového motoru unese.
  • Velmi vhodné je navolit si na vysílači mix, který při vychýlení páky pro změnu směru jízdy přidá plyn na pohonném motoru. Znatelně se tím zlepší řiditelnost, navíc pokud vznášedlo stojí, lze se jenom pohybem "směrovky" otáčet na místě, bez šahání na ovládání plynu. Eliminuje to také autíčkářské návyky, že se do zatáčky má přibrzdit - u vznášedla to je přesně naopak, do zatáčky se musí přidat.
  • Další mix, který mám naprogramován je korekce výkonu zdvihového motoru pomocí křížového ovladače, na kterém mám směrovku. Lze tak velmi rychle přifouknout polštář před přejíždění překážky, nebo naopak odfouknout a přibrzdit tak větším třením spodku.
  • Rozložení na vysílači mám následující: levý křížový ovladač - plyn pohonného motoru, pravý křížový ovladač - směrovka a korekce zdvihového motoru, tahový ovladač - výkon zdvihového motoru. Oba mixy jsou zapínací přes spínač, např. korekce na zdvihový motor občas není potřeba a je lepší ji vypnout.

Odkazy

Slovenský kolega modelář postavil dvě vznášedla, přičemž jeho CCG Moytel určitě stojí za prohlédnutí.