Exotek R3

Délka215 mm
Šířka105 mm
MotorHiModel 5916KV B2040-5T
Accu1000mAh/7.4V 25C Li-pol
RegulátorGraupner Genius 30
PřijímačJeti Rex 4 MPD
Servo řízeníHitec HS-85MG
Exotek R3

Základem tohoto auta je levně koupený bazarový XRay M18, který byl přestavěn pomocí konverzní sady od Exoteku na auto, které je konkurenceschopné vůči PRO verzím M18ky. Pohon obstarává levný čínský stříďák, který zatím funguje slušně, řizený kvalitním regulátorem Graupner Genius. V porovnání s laminátovou verzí M18, kterou jsem taky čas jezdil, jsou jízdní vlastnosti lepší, rozdíl je hlavně vidět při použití výkonného stříďáku. Přestavba má hlavně smysl, pokud má člověk klasickou M18, v případě přestavby PRO verze v tom nevidím moc smysl.

Konverzní sada Exotek R3

Na obrázku vpravo je vidět obsah konverzní sady od Exoteku, která je určena pro přestavbu XRay M18 a XRay M18 PRO. V případě přestavby z obyčejné M18 je potřeba ještě doobjednat zadní nárazník. Spodní plato má tloušťku 2 mm, horní 1.5 mm. Výhody oproti XRay M18ce jsou následující:

  • Podvozek je dělán přímo pro použití li-pol baterií, tj. nejsou tam žádné díry na klasické NiMH články, ale jenom probraná vanička na uložení placaté lipolky. Baterka je pak dobře chráněna zespodu před poškozením.
  • Jiný systém ovládání předních kol (stejný jak má offroad Xray M18T) u kterého lze nastavovat pohodlně sbíhavost/rozbíhavost a při propružení jednoho kola není nijak ovlivňováno kolo na druhé straně.
  • Jiná pozice zadních sloupků pro uchycení karoserie, vychází pak většinou mimo zadní přítlačné křídlo.
  • Možnost vybrat si ze tří barev eloxovaných dílů :)

Kvalita věcí od Exoteku je velice slušná, vše je navrtáno přesně, při skládání se nevyskytl žádný problém. Akorát pár šroubů má palcový imbus, ale není problém je nahradit jinými šrouby buď s křížovou hlavou nebo metrickým imbusem. Jinak člověk si při přestavbě i lehce zamodelaří, je potřeba nůž a pilník na malé úpravy kloubových spojů a sloupků karoserie (ty se tam používají z M18, ale naopak, hlavou dolů a musí se upravit nožem).

Výsledky ze závodů

Datum Závod Umístění Účastníků
5. 7. 2008 4. závod o Český Pohár - léto (Česká Lípa) 16
25. 10. 2008 1. Lestr Cup (Praha) 513
15. 11. 2008 2. závod o Český Pohár - zima (Praha) 28

Odkazy

  • XRay - slovenský výrobce základu auta
  • Exotek - americký výrobce konverze
  • HiModel - prodejce motorů a lipol, které v tomto autě používám
  • RCXAuta - dovozce XRay do ČR